"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hakların Korunması

Haklar Devlet ya da kişi tarafından korunur.

Devlet Tarafından (Hukuk Devleti)

Talep Hakkı; ihlal edilen bir hakkın Devletten talep edilmesidir. Örneğin; ödenmeyen bir kiranın noter ihtarı ile talep edilmesi.

Dava Hakkı; ihlal edilen bir hakkın alınması için Mahkemeye müracaat etme yetkisidir. Mahkemeden bu hakkın korunması talep edilir. Örneğin; ödenmeyen kiranın noter ihtarı aracılığıyla elde edilememesi gibi durumlarda, hak sahibi kişi alacak davası açabilir.

Kişi Tarafından (Özel Durumlar)

Meşru Müdafaa (Haklı Savunma); şahsa veya çevresine (3.kişi) saldırı durumu (cana, mala, ırza) olduğunda saldırıda bulunan kişiyi etkisiz hale getirme durumuna denir. Meşru müdafaa hukuku uygundur ve ceza, tazminat durumu yoktur. Meşru müdafaa sicile işlenmez, fakat Meşru Müdafaanın dengeli seviyede olması gerekir.

Zaruret Hali (Iztırar Hali); zor durumda kalma durumunda kendini koruma amacıyla yapılan cana ya da mala karşı zaruret haliyle müdahale etme durumudur. Köpekten kaçarken başka bir şahsın aracının üstüne çıkarak zarar verme, dikey limit filminden örnek verirsek dağa tırmanma aşamasında halatın 5 kişiyi taşımaması sonucunda halatın ucundaki kişinin halatı kesilerek kalan 4 kişinin kurtulması.

Kuvvet Kullanma; bir hakkı korumak için ölçülü kuvvet kullanılması durumudur, kullanılan kuvvetle korunacak hak arasında bir denge olması gerekir. Örneğin; otel müşterisinin ücreti ödemeden kaçarken otel sahibinin bavullara el koyması.


Arkadaşlarınızla Paylaşın:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir