"Enter"a basıp içeriğe geçin

Program Türleri

Program ve Plan Türleri 5’e ayrılırlar;

Eğitim Programları (En Geneli)
Öğretim Programları
Ders Programları
Ünitelendirilmiş Yıllık Plan
Ders Planı (En Özneli)
Genelden Özele Program Türleri Tablosu

Eğitim Programları

Derslerin öğretim programları, PDR çalışmaları, projeler ve ödevler, eğitsel kol ve çalışmalarını ve Milli Eğitimin amaçlarını ayrıca tüm okul ve kademelerin amaçlarını kapsayan programlara Eğitim Programları denir. Eğitim programları TÜM ETKİNLİKLERİ kapsar.

Öğretim Programları

İlköğretim programları, ortaöğretim programları, lise programları her biri tek başına öğretim programıdır. Öğretim programları sadece 1 okul türü ve 1 kademe amaçlarını kapsar. Bir dersin tüm sınıflarda gerçekleştirilecek etkinliklerini kapsar.

Ders Programları

11. Sınıf İngilizce, 12. Sınıf İngilizce, 9. Sınıf Matematik, 10. Sınıf Fizik gibi sadece 1 dersin amaçlarını kapsayan programlara Ders Programları denir.

Ders Planı

Matematiğin kümeler, sayılar, köklü sayılar gibi 1 dersin sadece 1 konusunun amaçlarını kapsayan planlara Ders Planı denir. Ders planları 1 dersin içeriğinin yazılı hale getirilmesini kapsayan planlardır.

Ders Planları 4’e ayrılır; dersin adı ve ön bilgileri, hedef davranışlar ve kazanımlar, dersin işlenmesi ve etkinlikler, ölçme ve değerlendirme’den oluşur.

Ünitelendirilmiş Yıllık Plan

Örneğin Biyoloji Dersi için; Biyoloji Zümre Başkanlığı öncülüğünde okuldaki tüm biyoloji öğretmenleri bir araya gelirler ve biyoloji öğretim programlarını indirirler ve sınıf sırasıyla 9,10,11,12 gibi bu programları okul ve öğrencileri özellikleri (olanakları) kapsamında bu programları Ay / Hafta olarak ünitelendirir ve Okul Müdürü’ne 15 gün içerisinde teslim ederler. Teslim edilen bu plana Ünitelendirilmiş Yıllık Plan denir.

Önce Programlama Sonra Planlama yapılır. Programlama kısmı ülke geneli standart, Planlama kısmı son noktaya kadar özelleştirilebilir.

Programlamadan Planlamaya gidildikçe kapsam azalır ayrıntı artar.


Arkadaşlarınızla Paylaşın:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir